Asansörde Mahsur Kalırsanız Yapabileceğiniz Tek Şey


Asansörde Mahsur Kalırsanız Yapabileceğiniz Tek Şey

Birçoğumuz asansörde mahsur kalmaktan korkar, bu klostrofobisi olan insanlar için özellikle korkutucu bir durumdur. Böyle acil bir durumda sakin ve güvende kalmak için farkında olmanızda yarar bulunan yapılması ve yapılmaması gerekli bazı şeyler ve basit güvenlik kuralları veya hayati ipuçları vardır.

Aşırı derecede paniğe kapılmaya başlarsanız, asansörler tam olarak iyi havalandırılmadığı için oksijen yetersizliği baş gösterebilir. Bunun olmasını kesinlikle istemeyeceğiniz için normal nefes almaya çalışın ki korkudan tansiyonunuz fırlamasın. Zıplamak gibi aptalca bir şey yapmayın, çünkü bu asansörün sihirli şekilde tekrar çalışmasını sağlamayacaktır. Aslında, bu hareket sadece kabinin sabitleme sistemini etkileyerek güvenli bir şekilde dışarı çıkabilmenizi zorlaştıracaktır.

Günümüzde hemen hemen her akıllı telefonda el feneri bulunmaktadır ve çoğumuzda da her zaman bir telefon vardır. Ya da anahtarlığınızda bir el feneri varsa, bu da oldukça kullanışlıdır. Işık panik duygusunu azaltabilir ve en azından asansörün tuşlarını görmenize yardımcı olacağından, kabin içinde daha kolay dolaşmanızı sağlar.

Yardım beklerken, yapmanız gereken şeylerin bir listesini çıkarın veya bu küçük aksaklığa uyduracak şekilde programınızı nasıl düzenleyebileceğinizi düşünmeyi deneyin. Eğer hala dikkatinizi dağıtamıyor ve elinizde olmadan kendinizi hala korkmuş ve sinirleri bozuk hissediyorsanız, biraz meditasyon yapmayı deneyin. Sadece nefes alın, zihninizi boşaltın ve olabildiğince gevşemeye çalışın.
“Kapıyı aç” tuşunu deneyin. Kapı yerinden kımıldamadıysa, “dur” tuşuna basın. Eğer tuş takılı kalmışsa, dışarı doğru çekin ve tekrar basın.

Kendinizi aşağı düşen bir asansörde bulursanız, ümidinizi kaybetmeyin. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey kollarınızla yüzünüzü kapatmaktır. Yani asansör aşağı düşüp yere çarptığında, parçalara ayrılma olasılığı çok yüksektir. Yüzünüzü bu parçalardan korumak, olası yaralanmaların önlenmesini sağlayabilir.

Timestamps:

Sakin olun 0:42

Yardım çağırın 1:33

Bir ışık kaynağı bulun 2:04

Binanın resepsiyonunu veya 112’yi arayın 2:50

Sabırlı olun 3:34

Tuşlara basmayı deneyin 4:40

Bir kurtulma planı yapın 5:19

Düşen bir asansörden nasıl kurtulunur? 06:03

Summary:

– Paniğe kapılmanızın size hiç yardımı olmaz. Sadece değerli zamanınız boşa harcanmış olur.

– Elektrik gittiğinde yardım çağırma tuşuna basamadığınızdan, mümkün olduğu kadar gürültü çıkararak diğer insanlara asansörde kaldığınızı bildirmeye çalışın.

-Eğer elektrik yoksa, bir ışık kaynağı bulmaya çalışın: Işık panik duygusunu azaltabilir ve en azından asansörün tuşlarını görmenize yardımcı olacağından, kabin içinde daha kolay dolaşmanızı sağlayacaktır.

-Çoğu asansörün duvarına veya tuş paneline basılmış bir acil durum numarası vardır, ancak her ihtimale karşı bu numaranın telefonunuzda bulunması daha iyidir.

-Kendinizi ne kadar meşgul ederseniz, birileri sizi kurtarmaya gelene kadar zaman o kadar hızlı geçecektir.

-Gitmeye çalıştığınız katın düğmesine basmayı kesin. Bunun yerine, asansörde kaldığınız katın düğmesine basmayı deneyin.

-Kaldığınız yer bir katla aynı seviyedeyse, kapıları açmaya çalışın ve kabinin konumunu tekrar kontrol edin. Daha sonra, asansör boşluğunun kapılarını kapalı tutan kilitleri çekin ve açın.

– Düşen bir asansörde mahsur kalmış durumdaysanız, karın üstü değil, sırt üstü şekilde yere uzanın. Bu pozisyon, çarpma etkisinin bütün vücudunuza dağılmasını sağla


Like it? Share with your friends!

70
0
70 shares

Asansörde Mahsur Kalırsanız Yapabileceğiniz Tek Şey