Sığır Jelatini


Jelatin( ing: gelatin), (Gıda kodu : E441), Sığır ve kümes hayvanlarının etlerini kemiklere bağlayan, kemikleri ve kıkırdakları bibirine bağlayan, organları ete ve organlara bağlayan bir çeşit proteine verilen genel addır. Sığır ve kümes hayvanlarının kemik ve derilerinin kaynatılması ile elde edilir. Jelatinin hazmının kolay olması, kolay işlenmesi nedeniyle, ilaç ve kozmetik ürünlerinde, fotoğrafçılıkta ve kağıt ürünlerinde kullanılan kıymetli bir madde olmasını sağlamıştır.

Sığır Jelatini Nasıl Yapılır, Nasıl Üretilir ?
Kesilen hayvanların jelatin kaynağı kemik ve derileri kesimhanelerden toplanarak işlem başlatılır. 30-35 kiloğram kemikten 1 kğ jelatin üretilebilir.

Kemik ve deriden virüs, mikrop ve bakterileri uzaklaştırmak için kostik kireç , sodium karbonat ve alkalikler kullanılır.

Kullanım alanlarına göre tatlandırıcı ve gıda boyaları kullanılır.

1. Kontrol ve parçalama

Kalite kontrol aşamasıdır. Sağlığa zararlı hale gelmiş hayvansal ürünler temizlenir ve işlenebilir şekilde parçalara ayrılır.

2. Yağdan Arındırma ve Kavurma

Yıkanır ve yağı alınır. Kalan bölümleri yarım saat 100 derecede kavrulur.

3. Asit veya Alkali Dinlendirme

Kavrulmuş ürünler, yaklaşık beş gün asit kaplarında veya alkali kaplarda ıslatılmış şekilde dinlendirilir. Bu süreç sonunda kolojen serbest kalır.

4. Kaynatma

Elde edilen ürün kaynatılır. Süreç sonunda ortaya çıkan jelatin sterilizasyon için son kez yaklaşık 150 derecece şok ısıtmaya maruz bırakılır.

5. Buharlaştırma ve Öğütme İşlemi

Elde edilen sıvı diğer ürünlerden ayırmak için buharlaştırılır ve ayrıldıktan sonra tekrar sıvılaştırılır. Daha sonra plakalar halinde veya toz haline getirilir.

6. Tatlandırma ve Renklendirme

Kullanılacak sektöre göre tatlandırılır ve gıda boyalarıyla renklendirilir.

7. Paketleme İşlemi

Satış şekline ve amacına göre paketlenir.

Sığır Jelatini Kullanım Alanları
Temel olarak gıda maddesi veya gıda işleme maddesi olarak kullanılan jelatin, paketlenmiş tatlı ve çikolatalarda, kozmetik ürünü olarak, diş macunu, şampuan, parfüm gibi kozmetik ürünlerinde ve ilaç sektöründe özellikle kapsül yapımında kullanılır.

Sığır Jelatini Faydaları
Cilt Bakımı: Jelatin, cildin gerginliğini ve sertliğini veren dokuları güçlendirir.

Anti-aging: Kolojen takviyesi yaşlanmayı önler.

Kırışıklıklar: Jelatin Prolin Amino Asiti Kırışmayı önleyen en iyi asittir. Bunu gıda yoluyla elde etmek en iyi yöntemdir.

Dişler, Saç ve Tırnaklar: Jelatin kalsiyum, magnezyum ve fosfor bakımından oldukça zengindir.

Çatlaklar: Jelatin sertleştirir ve gerginleştirir.

Selülit: Selülit tedavisinde kullanılan kolojenin en iyi edilme yöntemidir..

Karaciğer Detoksu: Jelatin glisin içerir ve karaciğerde biriken kimyasalları atmada en iyi yöntemlerden biridir.

Kilo Verme: Protenin içerir ve tüketilmesi açlık hissini giderir.

Sindirim: Mide asidini dengeli şekilde arttırır, yaşlanma ile azalan bağırsak sıvılarını yeniler ve kolay sindirim sağlar.

Bağırsak Hasarı: Bağırsak hastalarının iyileşmesinde etkilidir.

Güçlü Kemikler: Kemikleri güçlendirir.

Sığır Jelatini Zararları
Dini inancımızdan kaynaklanan domuz ürünü olan jelatin ve sentetik katkılı jelatinler tüm organ ve özellikle dolaşım sistemimize zararlıdır.

Sığır Jelatini